OGRZEWANIE


Współpracujemy z najlepszymi producentami !

 

 

   Wykonujemy kompleksowe instalacje grzewcze. Od konwencjonalnych instalacji grzejnikowych po najnowocześniejsze systemy wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii. Nasi fachowcy to autoryzowani instalatorzy dobrze znanych marek na rynku techniki grzewczej. Prowadzimy również serwis tych urządzeń. Szukasz sposobu na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, bądź chcesz zmodernizować istniejącą już instalację grzewczą? Wszystko czego potrzebujesz, to MY !

 

 

 

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Tzw. podłogówka łączy w sobie wiele praktycznych zalet, docenianych we współczesnym budownictwie. Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Firma SOLINVEST zapewnia profesjonalne wykonanie oraz najnowocześniejsze systemy sterowania i automatyki, aby Twój dom był pełen komfortu.

 

 

 

  Oferujemy montaż kompleksowej automatyki  do instalacji, która charakteryzuje się wysoką jakością oraz niezawodnością. Wszystkie instalowane przez Nas urządzenia umożliwiają sprawne i efektywne zarządzanie energią cieplną. Spełniają również najwyższe standardy bezpieczeństwa, a przy tym są proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki Nam zarządzanie energią cieplną pozwoli Ci podnieść komfort cieplny w pomieszczeniach i jednocześnie wygenerować duże oszczędności.

 

 

Mobilnie, jednym palcem, bezprzewodowo – tak dziś steruje się ogrzewaniem

 

Bezpieczne i oszczędne zarządzanie ciepłem? Tak. Dzięki nam Twój system grzewczy może stać się nie tylko nowoczesny, ale również komfortowy. Firma SOLINVEST wykona dla Ciebie instalację w taki sposób, aby ogrzewaniem można było zarządzać zdalnie m.in. przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Bez względu na sposób ogrzewania; podłogówka czy grzejniki –  podglądu i edycji parametrów pracy będziecie mogli dokonać wszędzie i o każdej godzinie. To zupełnie zmienia sposób, w jaki jeszcze do niedawna myśleliście o kontrolowaniu instalacji grzewczej.

Rozwiązania hybrydowe
Rozwiązania hybrydowe

  Połączenie dwóch źródeł ogrzewania to dobre rozwiązanie nie tylko dla nowych inwestycji, ale i do modernizacji starszych budynków. Nie wymaga bowiem wymiany starego, wciąż użytecznego kotła, a dodaje nowe możliwości, tj. zwiększa automatyzację, pozwala lepiej pożytkować energię, poprawia komfort termiczny lub, jak w przypadku kolektorów, daje nam możliwość niemal darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Szereg zalet sprawia, że układ hybrydowy jest wśród inwestorów coraz popularniejszym wyborem.

 

  Zastosowanie hybrydowego układu ogrzewania ma korzyści nie tylko ekonomiczne, ale i praktyczne. Zwykle bowiem dobiera się źródła energii tak, by współpracowały ze sobą automatycznie. Wykorzystuje się do tego szereg czujników, np. sterownik pokojowy oraz pogodowy, które same zadbają o utrzymanie we wnętrzu optymalnej temperatury. Dzięki temu wizyty w kotłowni będą rzadsze, zaś zmiana warunków pogodowych np. obniżenie się temperatury, spowoduje uruchomienie dodatkowego źródła ciepła. Najlepiej sprawdzi się to w przypadku kotłowni gazowych lub PC. Automatyczny układ sam zadecyduje o najkorzystniejszym źródle ogrzewania i dobierze parametry tak, by spalanie paliw było najbardziej ekonomiczne.

 

 

 

Firma SOLINVEST oferuje szeroki wybór niezawodnych pomp ciepła od polskiego producenta, a jako autoryzowany instalator, gwarantujemy profesjonalną obsługę Naszego klienta.
Silesia Term to jeden z niewielu producentów polskich pomp ciepła powietrznych i gruntowych.
Przy wyborze pompy ciepła ważne jest również to, gdzie te urządzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane. Urządzenia projektowane na dalekim wschodzie nie koniecznie mogą się sprawdzać w naszych warunkach klimatycznych, do tego dochodzi dostępność części serwisowych oraz serwis fabryczny gwarancyjny i po gwarancyjny.

 

 

 

Powietrzna PC
Powietrzna PC

  Pompy ciepła, to urządzenia mechaniczne, które wykorzystując przemiany fizyczne cieczy i gazów. Są one w stanie przemieszczać energię cieplną w kierunku przeciwnym do naturalnego.
Oznacza, to że pompa ciepła może pobrać ciepło z ośrodka chłodniejszego i przetransportować je do ośrodka cieplejszego. Jest to działanie odwrotne do entropii (rozpraszania energii).
Zjawisko to samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Wszak każda domowa lodówka, zamrażarka czy klimatyzator jest właśnie pompą ciepła - odbiera ciepło od już chłodnego zamrażalnika (pokoju) i wydziela je poza lodówką w ciepłym pokoju (na zewnątrz pomieszczenia).
O ile jednak w przypadku małej lodówki czy zamrażarki, służącej do przechowywania cennej żywności, koszty tych procesów nie były istotnym kryterium, o tyle w tzw. pompie ciepła (do ogrzewania pomieszczeń) jest to właśnie jeden z najważniejszych parametrów.

Gruntowa PC z pionowym wymiennikiem
Gruntowa PC z pionowym wymiennikiem

  Rozwój i rozpowszechnienie się technologii, doprowadził do powstania takich rozwiązań i konstrukcji, że pompa ciepła stała się alternatywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń.
To, co decyduje o przydatności pompy ciepła do celów grzewczych, to koszty. Koszty te składają się zasadniczo z dwóch części.
Z części instalacyjnej - gdy określone rozwiązanie zostaje zaprojektowane, zakupione i zainstalowane w miejscu działania, oraz z części eksploatacyjnej - gdzie istotne są koszty uzyskania ciepła do ogrzewania.
Jak to często bywa, gdy szukamy niskich kosztów instalacyjnych, to będziemy mieli zazwyczaj wyższe koszty eksploatacyjne. Gdy zakupimy urządzenie bardziej dopracowane, przeważnie możemy liczyć na niższą cenę otrzymania każdego kW energii cieplnej. Najczęściej zaś chodzi o znalezienie tego „złotego środka”.
Dla pompy ciepła istotny jest współczynnik tzw. COP - (j.ang. Coefficient Of Performance) Współczynnik Efektywności Energetycznej.
Im wyższa wartość tego współczynnika tym lepsza jest pompa ciepła i tym tańsze będzie ciepło przez nią dostarczane.
Np. COP=3,5 oznacza, że 1 kW energii elektrycznej dostarczy nam (przetransportuje, przepompuje) 3,5 kW energii cieplnej.
COP silnie zależy od temperatur w jakich urządzenie pracuje i w katalogach jest podawane dla jakich temperatur COP zostało zmierzone.

Gruntowa PC z poziomym wymiennikiem
Gruntowa PC z poziomym wymiennikiem

  Na współczynnik COP wpływ ma przede wszystkim rodzaj zastosowanego rozwiązania (woda-woda, powietrze-woda, itd.), a dopiero później, to jaka firma i jak skonstruowała oraz wykonała konkretny model pompy.
Po prostu pewne systemy nawet bardzo dopieszczone z założenia nie osiągną tak wysokich efektywności jak inne rozwiązania, nawet słabiej dopracowane.
Oczywiście powstaje jeszcze kwestia niezawodności pracy danego rozwiązania. Uznana i renomowana firma dobierze takie materiały, rozwiązania i punkty pracy poszczególnych podzespołów, że jej produkt będzie pracował bezawaryjnie przez długie lata.

 

 

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

 

 

Schemat pracy PC przy założeniu COP=4
Schemat pracy PC przy założeniu COP=4

  Dla wielu osób, jedną z głównych przeszkód w prawidłowym zrozumieniu zasady działania pompy ciepła jest fakt, że ciepło istnieje nawet w bardzo niskiej temperaturze. Trudne do zrozumienia jest to, że można odebrać ciepło od chłodnej wody, lodu czy od zimnego powietrza. Ciepło jest formą energii, która jest związana z ruchem (drganiem) cząsteczek. Jest to związane z przekazywaniem energii chaotycznego ruchu atomów, cząsteczek i jonów, w każdej temperaturze. Jednym wyjątkiem od tej zasady jest temperatura zera absolutnego (-273,15°C) w którym cząsteczki materii nie poruszają się i nie występuje ciepło.

 

  Pompy ciepła pobierają ciepło z otoczenia, podnoszą temperaturę nośnika i sprawiają, że energia nadaje się do ogrzewania. Ciepło z otoczenia jest doprowadzane układem przewodów, w których płynie niezamarzająca ciecz, która ma temperaturę niższą od otoczenia i dzięki temu może pobierać z niego ciepło. Działa to nawet w temperaturach ujemnych.
  Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, wszystkie zjawiska w przyrodzie, obejmujące dostatecznie dużą liczbę cząsteczek, przebiegają w jednym kierunku, którego nie można odwrócić: np. ciepło płynie od ciała cieplejszego do chłodniejszego. Nigdy odwrotnie! Zadaniem pompy ciepła jest jednak to, aby po cyklu następujących po sobie procesów termodynamicznych nastąpił przepływ ciepła z obszaru chłodniejszego do cieplejszego. Aby to osiągnąć, pompa ciepła ma wymiennik ciepła w obszarze poboru ciepła (chłodnym), w którym znajduje się czynnik z niższą temperaturą (czynnik parując, pobiera ciepło z wymiennika), a po stronie wysokiej temperatury (instalacja C.O.) wymiennik ze skraplającym się czynnikiem, która ma wyższą temperaturę niż odbiornik (np. woda w instalacji C.O.) W obydwu wymiennikach występuje przekazywanie ciepła o wyższej temperaturze do ciepła o niższej temperaturze. Bez zastosowania pompy ciepła nie da się skutecznie wykorzystać zasobów ciepła o niskiej temperaturze.

 

 Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.